5 dôvodov prečo cvičiť jogu
Pravdepodobne už viete, že joga je veľmi prospešná pre zvýšenie flexibility a pohyblivosti tela. No viete aj o jej ďalších zdravotných benefitoch?
Prečítajte si ako vám joga môže pomôcť. Pripojila som aj prípadové štúdie.
1. Pomáha uvoľniť napätie a stres
V dnešnej uponáhľanej dobe je dosť pravdepodobné, že prevažná väčšina z nás pociťuje napätie a stres. Niekto možno iba občas, niekto na pravidelnej báze.
Joga je veľmi dobrým pomocníkom pri uvoľňovaní stresu, najmä ak cvičenie prebieha v pokojnom tempe (napríklad Jemná Hatha joga alebo Restoratívna joga). Vtedy sa znižuje hladina hormónu kortizol v našom tele, ktorý sa vylučuje vtedy, keď sme v strese.
Jedna štúdia preukázala významný pokles hladiny kortizolu u 24 žien po tom, čo absolvovali 3-mesačný jogový program. To prispelo k uvoľneniu stresu, zníženiu úzkosti, únavy a depresie (1).
2. Posilňuje imunitný systém
Imunitný systém a stres sú úzko prepojené. Chronický stres môže ovplyvňovať funkcie v našom tele vrátane oslabenia imunitného systému.
Výskum publikovaný v Journal of Behavioral Medicine naznačuje, že joga môže byť užitočným spôsobom, ako posilniť imunitu a znížiť zápal v tele.
Vedci vykonali 15 kontrolovaných štúdií, ktoré skúmali, či pravidelné cvičenie jogy môže prispieť k podpore imunity a zníženiu chronického zápalu. Priemerná veľkosť jednej vzorky bola 70 účastníkov. Prevažná väčšina štúdií využívala Hatha jogu.
Vedci zistili, že joga znižuje prozapálové markery s najsilnejším dôkazom redukcie cytokínu nazývaného IL-1beta. Jedna štúdia ukázala, že joga zvýšila hladinu protizápalových cytokínov, ako napríklad IL-10.
Zbierka vykonaných štúdií celkovo naznačuje, že joga má v tele sľúbný protizápalový účinok (2).
3. Prispieva k zníženiu zápalu v tele
Zápal je všeobecná obranná reakcia tela proti rôznym škodlivým podráždeniam. No ak je chronický, môže prispieť k rozvoju chorôb, ako sú srdcové ochorenia, cukrovka a rakovina.
Štúdia z roku 2015 rozdelila 218 účastníkov na 2 skupiny: na tých, čo cvičili jogu pravidelne a tých, čo nie. Obe skupiny potom vykonávali mierne a namáhavé cvičenia na vyvolanie stresu. Účastníci, ktorí praktizovali jogu, mali na konci štúdie nižšiu hladinu zápalových markerov, ako tí, čo necvičili (3).
Ďalšia štúdia z roku 2014 ukázala, že 12-týždňový jogový program znížil hladinu zápalových markerov u žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka s pretrvávajúcou únavou (4).
4. Pomáha uvoľniť bolesti chrbta a krčnej chrbtice
Sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu často prispieva k bolestiam chrbta a krku. Cvičenie jogy pomáha ponaťahovať a zároveň posilniť svaly v tejto oblasti, ako paraspinálne svaly, ktoré nám pomáhajú ohýbať chrbticu, multifídy, ktoré stabilizujú stavce, ako aj priečny brušný sval, ktorý tiež pomáha stabilizovať chrbticu.
Jedna štúdia rozdelila 80 účastníkov s chronickou bolesťou spodného chrbta na 2 skupiny. Obe skupiny absolvovali intenzívny 7-dňový program.
Prvá skupina cvičila jogu a druhá sa venovala iným cvičeniam, nie joge. Na konci programu prvá skupina zaznamenala väčšie zlepšenie, než druhá, a to vo zvýšení flexibility a znížení bolesti chrbta (5).
5. Podporuje zdravie kĺbov
Joga podporuje zdravie kĺbov niekoľkými spôsobmi:
- pomáha uvoľniť stuhnuté svaly a spojivové tkanivá v oblasti kĺbov a spolu s tým aj bolesť,
- podporuje tok synoviálnej tekutiny, ktorá vyživuje kĺbovú chrupavku a umožňuje hladký pohyb kostí/kĺbov,
- posilňuje svaly, ktoré podporujú a stabilizujú kĺby.
Jedna štúdia preukázala, že cvičenie jogy pomohlo pacientom s osteoartritídou znížiť bolesť a stuhnutosť lepšie ako štandardná fyzikálna terapia. V ďalšej štúdii precvičovanie jogy 3x týždenne výrazne znížilo bolesť a zlepšilo celkové zdravie, vitalitu a mentálne zdravie u pacientov s osteoartritídou kolena a reumatoidnou artritídou (6).
V tomto prípade je vhodným typom jogy Jemná Hatha joga. Ak chcete zistiť, či vám toto cvičenie vyhovuje, pripravila som 20-minútovú video-lekciu ZDARMA so zámerom pomôcť vám uvoľniť stres, stuhnuté svaly a podporiť láskavý vzťah k sebe samej.
>> Získajte prístup k video-lekcii ZDARMA tu.
Zdroj 2: Falkenberg RI, Eising C, & Peters ML. (2018)
Yoga and immune system functioning: a systematic review of randomized controlled trials. J Behav Med. 2018 Feb 10. doi: 10.1007/s10865-018-9914-y.